2013-01-02 16:48
A maghőmérő – minden ízek tudója
Vannak, akik használják. Vannak, akik már hallottak róla. És elég sokan vannak, akiknek elképzelésük sincs arról, hogy mi az a maghőmérő. Pedig a kis kötőtűszerű eszköz érdemei vitathatatlanok. A húsok és a halételek is sokkal finomabbak lesznek, ha éppen annyira sütjük meg őket, hogy ízük legjavát adják majd a tányéron.
Az Electrolux felmérése szerint az elmúlt 5 évben, Európában 7-ről 17 százalékra nőtt azon háztartások száma, ahol a fogyasztók maghőmérővel felszerelt sütőt használnak. Ebből is látszik, hogy a maghőmérő még messze nincs ismertsége csúcsán, de évről-évre egyre népszerűbb.
Az Electrolux új, Inspiration beépíthető sütőiben a maghőmérő / húshőmérő / már gyári tartozék, ez is segíthet abban, hogy tovább növekedjen a kis, kötőtűszerű eszköz ismertsége és népszerűsége a konyhákban. Aki egyszer kipróbálta, többé nem akar lemondani róla.
A csirke és a marhahúsnál is jelentősen befolyásolja az íz-élményt, hogy mennyire sütjük meg a húst. A csirkét elég gyorsan ki tudjuk szárítani, főleg a mellét, és a marhát is viszonylag könnyű túlsütni, attól való félelmünkben, hogy véres marad a közepe. Az Inspiration sütők kezelőfelületén egyszerűen és gyorsan beállíthatjuk azt is, hogy mennyire akarjuk átsütni a húst. A sült marha szeletnél 5-10 fok maghőmérséklet különbség egészen más íz-élményt eredményez.
Ha véresen szeretjük, állítsunk be 52-54 fokot, ha közepesen átsütve, akkor 60-65 fok közötti hőmérsékletet, ha pedig jól átsütve, akkor 70-80 fok közötti értéket a sütő kezelőfelületén, majd dugjuk be a maghőmérőt. Figyeljünk arra, hogy az eszköz vége ne érjen a csonthoz. Amikor a hús belső hőmérséklete eléri a megadott értéket a sütő jelezni fog (a magasabb felszereltségű modellek automatikusan ki is kapcsolnak).
A halak 60-70 fokos, a szárnyasok (csirke, liba, kacsa) 85-90 fokos maghőmérsékleten lesznek a legfinomabbak. Ezek az ételek sokkal ízletesebbek, ha nincsenek kiszárítva, éppen csak addig. sütjük őket, amíg belül omlósak, porhanyósak lesznek.